Ahogy Ed utalt rá, a japán egyenes borotvák azontúl, hogy valóban egyenesek még asszimetrikus élkiképzésűek is. A pengéjük -, mely hagyományosan jó minőségű szénacélból készül - egyik oldala viszonylag sima a másik homorú.
A múlt századból, a Japán Birodalomból származó "Harima fuji" sima oldalán is látszik az enyhe konkáv kialakítás:
Másik jellegzetességük az, hogy nem hajthatók össze, "nyelük" a kés folytatása, melyet a kellemesebb fogás érdekében "markolattal" védenek. Ez utóbbi lehet műanyag mint a híres Tosuke késnél vagy elegánsabb és szebb a rattanszálas megoldás.
Nagyon jó minőségű és ma is jól használható ilyen borotvák kerülnek elő a Japán Birodalomból is. Az újonnan készített kések közül a legjobb minőségűek közé tartozik a svéd acélból készített Iwasaki, de a Tosuke is kiváló minőség. Az alábbi fotó nem az én Iwasakimat ábrázolja csak illusztráció:
Élezésük és fenésük hasonlóan a nyugati társaikhoz követ, méghozzá lehetőleg finomabb 8000-12000 grit finomságút valamint bőrszíjat igényel. Karbantartásuk bizonyos mértékig eltér a nyugati borotvakésekétől. Használatuk kicsit szokatlan és talán riasztó kinézetük ellenére nem okoz túl nagy nehézséget azoknak akik késsel már borotválkoztak. Talán az még különleges a használatuknál, hogy a sima oldaluk mindig az arcunk felé néz. A japán borotvával való borotválkozáshoz hozzá lehet szokni és az esetleges kezdeti ijedelmet bőségesen kárpótolja az a fantasztikus élesség ami az említett élkiképzés miatt egyedülálló.