Szerző Téma: Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés  (Megtekintve 603146 alkalommal)

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2160 Dátum: 2013. Augusztus 19. - 20:11:49 »
Közben édesapámnál gyorstalpalót vettem fúrószár-köszörülésből, elég gyorsan beletanultam.
Az hogy is van?  :)
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re: Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2161 Dátum: 2013. Augusztus 19. - 20:27:55 »
én multkor szereztem neked egy profi 4 es maró fúrót, de nem kellett ha jól emlékszem. Hogy miért ma sem értem. még el is postáztam volna szívesen.

Gyuri, megírtam, hogy miért nem kérem, és megköszöntem a segítségedet. :sör:
Az egész másra kellett volna, akkor még nem tudtam, hogy edzett acélt leszek kénytelen fúrni. A D4 pedig csak véletlen egybeesés.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2162 Dátum: 2013. Augusztus 19. - 20:32:41 »
Közben édesapámnál gyorstalpalót vettem fúrószár-köszörülésből, elég gyorsan beletanultam.
Az hogy is van?  :)
Arról tudtam, hogy tartani kell a gyári élszöget, meg hogy központosnak kell lenni, de arra nem figyeltem, hogy az élrészen legyen a legmagasabb, így csak morzsolgatta a forgácsot. Megnéztünk egy gyári fúrót, és ott megmutatta az elvet (ő szakmáját tekintve lakatos). Elsőre nem, de kb. harmadikra már szuper élt készítettem. A normál vasat vitte szépen. Nem tudom, mennyire fogalmaztam érthetően?


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2163 Dátum: 2013. Augusztus 19. - 21:01:29 »
Egyértelmű voltál, már csak gyakorlatban kéne megnézni. :)
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2164 Dátum: 2013. Augusztus 19. - 21:04:54 »
Hát igen, gyakorlatban egyszerűbb lenne. Gondolom, vannak itt szakik, akik nem ma "tanultak meg" fúrót köszörülni, és nálam ezt sokkal jobban tudják. ;D Azért így elsőre(na jó, harmadikra) elégedett vagyok. Legalább erre mindenképpen jó ez probléma, tanultam valamit, ami később még jól jöhet.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető ZOZO

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3317
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2165 Dátum: 2013. Augusztus 20. - 09:46:34 »
Sziasztok! Valamelyik nap voltam egy régiség vásáron és sikerült szereznem egy borotvakést nem volt drága de mondjuk van mit rendbe hozni rajta! Ez életem első borotvakése mondjuk még nem vagyok rászorulva nagyon mert nincs erős arcszőrzetem( sőt még csak arcszőrzetnek se nevezhető) de nagyon tetszenek ezek a kések és a borotválkozás stílusa ezért ruháztam be egyre! A segítségeteket kérném hogy hogyis kezdjek neki a rendbetételnek? A késnek nincs valami jó éle vagyis hát nem éles meg egy kis rozsda is van rajta és polír is ráférne :) Ha lehet eléggé szájbarágósan kellen mert ez az első borotvakésem amit rendbe fogok tenni :D (Képet is szerettem volna feltölteni de túl nagy a kép esetleg ebben is tudtok segíteni vagy emailbe el tudom küldeni)

Szerintem igenis érdemes nekikezdeni a felújjitásnak ez a kés a képek alapján egy ERN, elég jó kés kellene legyen.

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2166 Dátum: 2013. Augusztus 21. - 17:49:56 »
Furat-napló, befejező rész: az alább belinkelt vídia-betétes fúróval már sikerült a furatbővítés. :hurra:

Azt gondoltam, hogy ezzel már simán fog menni, meg már ki is van valamennyire lágyítva a furat körül. A fenét. Melegedett, mint a fene, pedig folyamatosan hűtöttem olajjal. Azt vettem észre, meg mintha olvastam is volna valahol, hogy itt a lassabb fordulat a jobb. Próbáltam mindenhogy, de inkább a kisebb fordulaton mertem csinálni, "átlagos" előtolással. Többször abba kellett hagynom, mert iszonyú forró volt és füstölt már. Egyébként ennek a fúrónál is az élek sarkainál meglátszik a munka. Nem tudom, lehet, hogy ennek a szárnak a profilja nem erre a fémre lett köszörülve?
Ha valaki tapasztaltabb vídia-kérdésben, szívesen veszem a tanácsát.

Na de végre sikerült, elkészült az 5500 forintos furatbővítés. Nemsokára kiderül, volt-e értelme. ;)


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Szőrmók

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2684
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2167 Dátum: 2013. Augusztus 21. - 19:45:39 »
Ha erősen szappanos, vagy mosogatószeres vízhez adagolod az olajat, akkor az öregek szerint az a legjobb hűtőfolyadék. A pontos arányokat ne kérdezd, ahogy én láttam az olaj volt a kevesebb, amolyan tejszerű lesz a kotyvalék. Négy-öt spriccentés mosogatószerhez/szappanhoz adj hozzá három-négy löttyintés olajat, s azzal próbálj hűteni.

Fél liter ilyen folyadékkal ki lehet fúrni 60-80db, 10-12-es furatot 4mm-es zártszelvényen, állványos fúróval.

Csak a hűtésről beszélek. ;)

Sheffield-England

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2168 Dátum: 2013. Augusztus 21. - 20:41:12 »
Köszi a tippet! :sör:
Ilyenkor műszerolajra gondoljak? Jelenleg WD-40-et használtam, az volt kéznél.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető magyar

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 955
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2169 Dátum: 2013. Augusztus 21. - 21:18:16 »
"Víztartalmú hűtő-kenőanyagok az olaj-víz emulziók: egymással nem keveredő folyadékok elegyei. A hozzáadott emulzió képzők hatására az olaj a vízben apró cseppekre bomlik, emulgál. A forgácsoláshoz használatos emulziók az olaj és a víz általában 1:5 arányú keverékei, amit lehet kevesebb olajtartalommal is készíteni, de legalább 1:20 arányban kell olajat adagolni."

Semmilyen mosószert nem kell hozzátenni mert az abba lévő lúgok károsíthatják a fémeket. Amikor a forgácsolás gyakorlaton esztergáltunk, martunk a fenti keveréket használtuk, síma motorolajból.A víz adja a hűtést, az olaj a kenést.
Ma már kapható speciális anyag is nem csak cégeknek pl.: http://www.mol.hu/hu/vallalati_ugyfeleknek/termekek/kenoanyag_es_autoapolas/femmegmunkalasi_segedanyagok/vizzel_elegyedo_forgacsolasi_segedanyagok/mol_emolin_400_biostabil_huto-keno_folyadek/

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2170 Dátum: 2013. Augusztus 21. - 21:41:02 »
Nagyon köszönöm a precíz útbaigazítást! :sör:


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3763
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2171 Dátum: 2013. Augusztus 21. - 23:34:41 »
Szerintem az volt itt a baj, hogy kvázi marónak használtál egy fúrót. Ilyenkor csak az él végei dolgoznak, ráadásul nincs, ami megvezesse, így ezen a kicsi átmérőn még be is rezeg az egész.

Azért az ötezresért akár lézerrel is kivágathattad volna...

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2172 Dátum: 2013. Augusztus 21. - 23:54:20 »
Ezt arra érted, hogy már volt egy furat, amit bővítettem? Ha a teljes furatot ezzel készítem, akkor könnyebben ment volna?


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető magyar

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 955
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2173 Dátum: 2013. Augusztus 22. - 11:02:46 »
Szerintem az volt itt a baj, hogy kvázi marónak használtál egy fúrót. Ilyenkor csak az él végei dolgoznak, ráadásul nincs, ami megvezesse, így ezen a kicsi átmérőn még be is rezeg az egész.

Azért az ötezresért akár lézerrel is kivágathattad volna...
Amikor telibe fúrunk valamit akkor dolgozik a fóró "közepe" azaz a kereszt él, és a főélek.A fúró keresztéle segíti a vágóélek munkáját. Furatbővítésnél ezek nem dolgoznak, logikusan, hiszen itt nincs anyag.Ilyenkor csak a vágóél csúcsa dolgozik, kopik. Marónak csak akkor tudta volna használni, ha átér az anyagon , ésa mellékéllel próbál oldalra haladni, mint egy "lóversenypálya" szerűséget kialakítani. Ebben az esetben újjmarót használnak, aminek meg nincs kúpos hegye.

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #2174 Dátum: 2013. Augusztus 22. - 12:00:42 »
Na, most már értem, köszi! Szerintem Roti is erre gondolt. Akkor a fúróm jó, csak nem a legideálisabb feladatra használtam.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici