Szerző Téma: Egyéni receptek  (Megtekintve 164565 alkalommal)

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Egyéni receptek
« Válasz #75 Dátum: 2009. December 17. - 19:48:32 »
Nem glicerin, csak glicerines... Azért gondoltam, hogy sikerülhet, mert az a fényes-rugalmas fajta, nem pedig a sima szappanszappan... :)

Hat akkor ebbol most mindannyian tanultunk :-)

(Ment PM, odaert?)

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Egyéni receptek
« Válasz #76 Dátum: 2009. December 17. - 23:28:41 »
Ed-  ;D 10 pont a történet! Én már láttam magam, hasonló helyzetben, sőt nekem egyszer a fél szemem is majdnem bánta...

A szappan feleresztésnél figyelembe kell venni annak nedvességtartalmát is! Ha megbuggyant, a tartalmazó vizet már tuti kiforraltad, ill. ha  kevés benne a víz, pótolni, csak desztvízzel ( de akkor ördögi kör, mert habzani fog)!  ;D Egyébként szappanja válogatja kb 50-60-70 fokon "folyik", és van amit otthoni körülmények közt nem tudsz olvasztani.

Olyan, hogy glicerinszappan pedig NINCS!  ;D Az áttetszőségére, mint egyfajta tulajdonságára szokták őt így emlegetni, de a receptúrák mindig ugyanazt a folyamatot követik: növényi olajok ( ettől áttetsző) + lúg, tehát nem zsírból, mint a marhafaggyú, vagy a sztearin, vagy egy bizonyos fajta pálmafa terméséből nyert növényi zsír, mert ezek elszappanosítása után sem átlátszóak. ( Ez a telítetlen, illetve telített zsírsavakkal van összefüggésben, nem részletezem)

Glicerint, mint egyfajta "jótevő" adalék szoktak a szappanhoz hozzáadni, ( ez egyébként, mint melléktermék, a szappanosítás folyamán is képződik, mikor kisózzák ) Mindenesetre onnan lehet felismerni ha magas a glicerintartalom, hogy egy kicsit folyósabb, esetleg, nem teljesen szilárd, illetve "nedvedzik", mert magas páratartalmú környezetben a glicerin képes magába szívni a nedvességet. Nálam már volt olyan "glicerin szappan" amit a csomagolásából kibontva, mint egy gyurma tudtam formálni. ( utáltam is, de mondjuk ez már defektes, de újrafőzni sem érdemes... minek??? a borotvaszappan más alapanyagokból van, mint a pipereszappan ( akár tartalmaz glicerint, akár nem)


 
 

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Egyéni receptek
« Válasz #77 Dátum: 2009. December 17. - 23:52:55 »
Penge, le a kalappal a tudasod elott! Akkor ezentul "glicerinszappan"-kent hivatkozunk azokra a szappanokra, amelyek valojaban nem azok, de megis akent emlegetik oket ;D Amugy komolyan mondom, csak amulok.

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Egyéni receptek
« Válasz #78 Dátum: 2009. December 17. - 23:59:50 »
Egyebkent, ha azt mondjuk 'glicerin alapu szappan' az helyes?

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Egyéni receptek
« Válasz #79 Dátum: 2009. December 18. - 00:50:13 »
vazze cotag!   ;D Kár volt egy sort is írnom...   ;D

A szappan MINDIG= zsír+lug = zsírsav+ hidroxid = szappan (só) + glicerin + víz (anyalúg)

Ami a szappan gyártás során kicsapodó glicerin, víz és konyhasó (ezzel lehet kicsapatni) a szappanon túl ezt felejtsd el! azt kiöntik, majd megtisztítják stb.

Innentől, ami marad az a színszappanunk, ez az alap. Tehát 'szappan alapu a szappan' és, hogy még vonzóbb legyen számodra, adják hozzá az adalékanyagokat, és ilyen a glicerin is. ÉS ennyi!  ;D

A különböző szappanféléket (receptúrák) leginkább a különböző zsírsavak adják, továbbá az adalékanyagok a tuningolásra, tartosításra, habstabilizálásra, utánzsírzásra, bőrápolásra, illatra szolgálnak.

Remélem most már érti!  ;D


 
« Utoljára szerkesztve: 2009. December 18. - 01:58:10 írta Penge »

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Egyéni receptek
« Válasz #80 Dátum: 2009. December 18. - 01:12:46 »
Még valamit hozzátennék, ami azt hiszem, hogy a legfontosabb a témával kapcsolatban.
Ezzel a 'glicerinszappan' termékjelzővel az emberek át vannak egy kicsit verve. Ugyanis meghatározható, hogy egy-egy receptúra mennyi glicerint bír el, míg nem esik össze és folyik el a szappan, amúgy meg a receptúra szempontjából nem bír jelentőséggel, értem úgy, hogy könnyen helyettesíthető. Az viszont igaz, hogy kicsit több glicerint adnak el neked, szappan helyett (így pl.olcsóbb). Azonban a glicerin is egy érdekes anyag, vízben jól oldódik, tehát csak addig fog érintkezni a bőrrel, amig rajta van, vagyis, amig a szappant le nem mosod. Ez pedig valószínűleg mindenre kevés, valójában egy kevés biztosan felszívódik a bőrbe ( mint minden más is ami a szappanrúdban volt) és...

legújabb kutatások azt állítják, hogy a glicerin is káros a bőr vízháztartására, mert a felszívódótt glicerin gyakorlatilag belülről vonja el a bőr nedvességtartalmát. Persze-persze.... Én ezt értem, de nem hiszem, hogy mondjuk egy mosakodás alkalmával az amúgy a szappanban található glicerin nagymértékben felszívódna, hiszen a nagyját elég gyorsan lemossuk. Innentől kezdve jön a dilemma számomra, hogy nemcsak azért raknak-e bele glicerint és használnak átlátszó olajokat, ( és wow egyből glicerinszappan!), hogy selymesre varázsolja a habot, a bőröd, hanem mert olcsóbb? Ráadásul ez a glicerinszappan megnevezés jobban cseng, mint a toalettszappan... vagy pl 'Cocamidopropyl Betaine szappan'  ;D Ez elég hülyén jönne ki... ;D pedig akár még jóval fontosabb összetevő is lehet egy-egy szappan receptúrában, mint maga a glicerin, de ennek a felületaktív anyagnak már 'ára' van, mégis raknak bizonyos szappanokba, mert kemény vízben is jól habzik, tisztít, míg pl. a sima szappan már egy bizonyos keménységű víz felett ( akár legyen glicerines) már használhatatlan.  
« Utoljára szerkesztve: 2009. December 18. - 03:19:33 írta Penge »

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Egyéni receptek
« Válasz #81 Dátum: 2009. December 18. - 08:38:29 »

Remélem most már érti!  ;D


Érti már, érti...  ;) Olyan ez akkor, mint a CD-lemez vagy az 'Ö3 három'... De az emberek már csak ilyenek, fittyet hánynak a fogalmi meghatározottság pontosságára. De tényleg nem vitatkozni akartam!

Megnézve a Badger and Blade wikijét, valóban, ők sem glicerin szappanként hivatkoznak rá, hanem melt-and-pour szappanként:

Melt-and-Pour Soap

Melt-and-Pour soaps usually contain about 50% soap/detergent and the remainder is solvents (such as alcohol), moisturizers and additives (often glycerin, as glycerin is a moisturizer, provides lubrication, and has a low melting point), or binders. It is possible that references to "glycerin-based" soaps refer to melt-and-pour with or without added glycerin.


Sőt, az általam használt szappan (Kells Original) honlapja sem emliti sehol sem megnevezésként a glicerin szappant.

Azzal kapcsolatban, hogy glicerin hozzáadásával olcsóbbb a szappan előállítása minden bizonnyal igazad van, de ez az ilyen borotvaszapannokkal kapcsolatban nem is titok, hiszen jóval olcsóbbak is, mint pl egy triple-milled szappan. Nekem valóban ez az első szappan, ami nem okoz semmiféle irritációt, lassan fél éve, pedig tényleg nem 2-3 szappant és krémet próbáltam ki az elmúlt évek alatt... de, hogy ezt a hozzádott glicerin, vagy egyéb hozzáadott összetevő, vagy éppen valamely általános összetevő hiánya okozza, azt nem tudom megmondani.

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Egyéni receptek
« Válasz #82 Dátum: 2009. December 18. - 15:19:09 »
cotag, teljesen jogos volt a felvetésed, de legalább Ti tudjátok, hogy attól még, hogy a megnevezése 'glicerinszappan', mert áttetsző, kötelező jelleggel nem kell leborulni elötte és imádkozni neki,  ;D ránézésre biztosan gusztusosabb, mint egy nem áttetsző, de tulajdonságaiban már akármilyen lehet, receptúra kérdése, tehát nem feltétlen jobb.  Szerintem hamarosan oda fog eltolodni a világ, hogy a szappan megnevezés is valami szilárd halmazállapotú, szintetikus, -zsírsavakhoz, lúghoz- közenincs műanyag termék lesz...

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Egyéni receptek
« Válasz #83 Dátum: 2009. December 18. - 16:07:32 »
Ja akkor itt valami felreertes is van, mert a glicerin borotvaszappanokrol az altalanos velemeny az, hogy egy markas triple-milled szappanhoz kepest alacsonyabb minoseget kepviselnek. Ezzel en nem egeszen ertek egyet, de mondjuk, hogy nagyon mas a ketto, ar, hasznalhatosag es tartossag tekinteteben is. Szerintem itt azert esik annyi szo ezekrol, mert az otthoni kotyvasztashoz elvileg idealisak, konnyen olvaszthatok es illatosithatoak. (Es termeszetesen ha mar glicerin, akkor novenyi eredetu legyen.)

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Egyéni receptek
« Válasz #84 Dátum: 2009. December 18. - 17:23:49 »
cotag- nincs félreértés, kezdem érteni, hogy mit neveznek glicerin szappannak ( a mai világban hibásan)

Többféle szappan létezik, gyártási eljárás, és gyártási fázis tekintetében.
Röviden: vannak színszappanok, félszínszappanok, enyvszappanok. Ez utobbi kettőből nem sózzák ki teljesen a glicerint, receptúra szerint ennek ellenére megszilárdulhatnak, mivel a kristályosodás így is lezajlik. A glicerin azonban megakadályozza a teljes és rendes kikristályosodást, ezért is lehet pl. áttetsző. ( és innen az elnevezés). Ez így még ráadásul hagyhat maga után szabad gyököket, szennyt, tehát így nem jó minőségű szappan. És itt ne tévedjünk el, mert amit mi 'glicerinszappannak' hívunk, az a mai világban színszappan + egy halom szintetikus detergens, tehát nem is a klasszikus értelemben vett 'glicerinszappan'. Innen a "félreértés".

A "milled" szappanok ( egyébként a kereskedelmi forgalomban kapható pipere szappanok mindegyike ) pedig azt jelenti, hogy miután kikristályosodott a szappan, ami még nem a végleges formája, elkezdik megőrölni, kvázi szappan port csinálnak belőle, utána illatosítják, adalékolják, majd ezt az egészet hengerek közt addig sajtolják, míg újra összeáll és présgépbe nyomva alakítják a végső formára. Tehát nagyüzemi körülmények közt sokkal finomabb kristály szerkezetet tudnak létrehozni, sokkal gyorsabban, ettől a szappan is kifinomultabb lesz. A "triple milled" pedig gondolom, azt jelenti, hogy ezt a hengerek közti sajtolást háromszor játszák el... ez is valamilyen szinten reklámfogás úgy érzem, lehet, hogy a baba szappant 14-szer hengerelik ( vagy pl. kicsit más eljárással) ez már a modern szappangyártás rejtelmei és üzleti titkai. Szerintem nincs sok jelentősége, úgyis azt a szappant fogod megvenni, amelyiket gyakorlatilag "eléd rakják"... a borotvaszappan az természetesen más tészta, ott tudatosabb vagy, de hozzá teszem az más recept!  

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Egyéni receptek
« Válasz #85 Dátum: 2009. December 18. - 17:51:51 »
Es minden glicerinszappan ilyen modon keszul? Mert amit hasznalok, annal kulon megemlitik, hogy novenyi eredetu glicerint tartalmaz. Ebbol nekem ugy tunik, mintha ez egy kulon osszetevo lenne, nem a szappan keszitesenek mintegy mellektermeke vagy velejaroja. Ezek az osszetevok:

Coconut Oil, Palm Oil, Olive Oil (Grade A extra virgin), Safflower Oil, Glycerine (vegetable origin), Hemp Seed Oil (unrefined), Purified Water, Sodium Hydroxide (saponifying agent), Sorbitol (moisturizer), Sorbitan oleate (emulsifer), Soy bean protein (conditioner), Wheat Protein (conditioner)

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Egyéni receptek
« Válasz #86 Dátum: 2009. December 18. - 18:05:37 »
Hogy nez ki ez az Arko szappan es hol kaphato? Nekem a szappan szagu borotvaszappan dolog igencsak vonzo, sokaig kerestem ilyent. Bar mas meg mintha nem emlitette volna, hogy szappanszaga van csak azt, hogy nem tul jo szagu... Szoval hogy is van ez?

Az Arko borotvaszappan szerintem is teljesen rendben van. A szaga az valóban túl szappanos de kilehet bírni és szerencsére nem marad meg.

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Egyéni receptek
« Válasz #87 Dátum: 2009. December 18. - 18:08:34 »
Én azt hiszem, hogy a válasz ott van az összetevőknél. Amennyiben hozzáadott glicerint is tartalmaz ( ami nem biztos, és ebből még nem derül ki) akkor az ezek szerint növényi olajok elszappanosításából (vagy más reakcióból) jövő glicerin és nem szintetikus úton előállított.. Már ha az ember hihet nekik, végül is kb azt írnak rá amit akarnak, főleg egy borotvaszappannál.
« Utoljára szerkesztve: 2009. December 18. - 18:14:35 írta Penge »

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Egyéni receptek
« Válasz #88 Dátum: 2009. December 18. - 18:19:56 »
Ennek a fickonak hiszek, nem egy nagy cegrol van szo, hanem egy kis vallalkozasrol, hazi keszitesu szappanok, olcson. Valtottam vele jopar levelet, erdekes az is, hogy miert kiserletezte ki maganak ezt a szappant. Neha jo elhinni, hogy mas oszinten hisz abban, amit csinal  :)

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Egyéni receptek
« Válasz #89 Dátum: 2009. December 18. - 18:34:54 »
cotag- nem a fickónak nem kell hinni, nem így értettem. De a pálma, kókusz és oliva nem hiszem, hogy az ő kertjében nő. Ő is veszi valahonnan, amire akár szintén azt írnak rá amit akarnak... sőt azt raknak bele amit akarnak  ;D Nincs jelentősége! Kb. olyan, mint a benzinkúton mit tankolunk, megy vele a kocsi és kész, azonban, ha laboratóriumban kielemeznénk, az esetek többségében elszontyolodnánk, hogy mit tankoltunk... Én tudom, mert egy cimborám ott dolgozik a finomítóban! ;D Ráadásul az üzemanyagokat rendszeresen ellenőrzik... persze.

Egyébként sincs jelentősége, hogy hogyan nyerte el végleges formáját a glicerin, állati, növényi, vagy szintetikus vegyi úton, amikor megvetted a patikában lefogadom nem kérdezted!  ;D

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici