Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 360556 alkalommal)

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #180 Dátum: 2010. Szeptember 13. - 00:03:57 »
Az a helyzet vidak éltárs és azt hiszem erről talán már beszéltünk, hogy mivel ebben a műfajban csodák nincsenek, (azok fontinál vannak a gyűjteményében)  ;D ha egy kő nem dolgozik rendesen, annak számos oka lehet, függetlenül a szemcseméretektől. A fotó alapján a legvalószínübb, hogy nincs rendesen síkban és nem egyenletes a felülete (barázdákat a fotón is lehet látni ráadásul merőlegesen a munkamenetnek). A lepattogzott széleket is rendbe kéne tenni, ilyen állapotban a szélek nem érintkezhetnek még véletlenül sem a késsel ( ha lekaszálnád oldalra) Mivel én ugyanebben a cipőben jártam jó sokáig, érdemes egy olyan alkalmatosságon próbálni a lapolást és síkolást amit el lehet cseszni, és nem sajnálod. Pl. padlólap. Ha azt végül sikerül síkra csiszolnod (én mindent bevetettem a szalagcsiszolótól a "malomkőig") máris lesz egy sablonod, amivel a féltett köveidet akár lapolni is lehet. Mindenesetre teljesen kifogástalan él nem jön ki soha egy olyan kőből ami nem teljesen sík, barázdás, hornyos, és onnan is fogod tudni, hogy na most jó, amikor ilyeneket már nem látsz rajta. Viszont ha a munkamenettel egyező irányba van egy két barázda ( használattal, puha kőnél természetesen elöbb-utóbb lesz) az még nem lenne akkora nagy gond, de azt sem célszerű sokáig úgy hagyni.

Az eddig leírt polírozós finomságmeghatározás minőségi  kemény köveknél nagyon jól működik, de a porhanyós vagy nagyon porózus köveken nem vagyok benne biztos, hogy tuti módszer, (ahol leváló anyag mehet a felületek közé és vagy tovább políroz, vagy karcol) a legjobb a körömteszt, a köröm élén lehet érezni, hogy mit tud, a felületén pedig látni a polírozás mértékét. Kellő tapasztalathoz persze ehhez találkozó kell egy jó adag kővel... és arra is vigyázni kell, hogy az agyonpolírozott körmünkkel ne érdemeljük ki a "buzi" titulust!  ;D   
         

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #181 Dátum: 2010. Szeptember 22. - 19:10:11 »
Huhh..fiúk! Nagyon nagy derbin vagyok túl! Már régóta kinlódok egy szinte használatlan orosz borotvával...neve "Utro", szélessége 17 mm fölött picivel. Tulajdonképpen teljesen használatlan, illetve élezetlen. Többször nekifogtam, de aztán félbehagytam, és már-már lemondtam róla. Tegnap aztán nagyon nekiduráltam magam és nekikezdtem -először a 320-as Rákóczi-olajkővel. Hiába volt a 320: az se nagyon vitte...valami kib...ott kemény acél! A fő probléma az volt, hogy az él ugyan egyenesnek tűnt, de a gerinc kiflibe volt kovácsolva...ugyhogy volt mit leszedni...másfél nap, ami a tisztán fenési munkát illeti kb 5-6 óra. A rákóczi kő után finomabb olajkővel csináltam főleg...ma délután kettő fele láttam, hogy az élszalag kezd "kiérni", és kialakulni az él. Utána már gyorsabban haladt a dolog, és kb négykor áttértem a 12K-s kinai kőre...szappanhabbal...azzal már csak egy félóra kellett, aztán vasoxid, szij, és használatba vehető állapotba került. Szóval: még ilyen kemény anyaggal nem volt dolgom...két napja egy amerikai borotvával másfél óra alatt elbántam. Mikroszkópon keresztül nagyon finom éle van, tesztelve is megfelelő. Én a max félnapos borostát húzom le ATG irányban sima vizzel+előkrémmel kezelve, nem hajszáltesztet csinálok. (nincs is mivel...a fél centis hajamat tépkedhetném...) Szóval: + egy beretva! Holnap megpróbálok képet csinálni...már csak azért is, hogy milyen szép görbe lett az élszalag, amig sikba lett munkálva... :borz1:

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #182 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 07:53:08 »
Szép munka! Nem hiába mondják az SRP-n a HAD-osok, hogy sokféle kő kell, mert vannak olyan borotvák, amik nem hajlandóak bizonyos köveken "megéleződni :crazy:"! ;D
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #183 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 10:12:10 »
No, megpróbálom feltenni a képeket. Kicsit lágyak lettek az előtétlencse miatt, de talán igy is látszik az élszalag. A harmadik, negyedik képen meg az, hogy a gerincből mennyit kellett lemunkálni.

http://picasaweb.google.hu/longball0501/Utro#5520017034393856194

http://picasaweb.google.hu/longball0501/Utro#5520017037340514754

http://picasaweb.google.hu/longball0501/Utro#5520017040771628418

http://picasaweb.google.hu/longball0501/Utro#5520017047151171682

A borotva alatt a "nyerő" olajkő.

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #184 Dátum: 2010. Szeptember 23. - 10:44:58 »
Longball kemény munka lehetett!  :o ...látszik milyen "hasas" volt a penge.  :crazy:
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #185 Dátum: 2010. Szeptember 24. - 15:19:13 »
Hát biza kinlódtam vele...a hasas penge nem zavart volna, én elvagyok a mosolygós pengékkel. A borotva gerince oldalirányban volt meghajolva - hogy az él sikban feküdjön, azt is le kellett dolgozni. Mindenesetre tegnap megvolt az éles főpróba - legnagyobb megelégedésemre.  :borz1: Nekibuzdulva ma nekiálltam a szintén félretett uj Vosztok-2-nek is, annak ugyanez volt a bibéje. Kész van az is, de az nem lett olyan finom élű mint az Utro. Talán három nap alatt meguntam a petróleumban tocsogást...  :borosta: Az indittatást egyébként az adta, hogy a Pietro portáltárs hathatós közreműködésével Moszkvából beszerzett Sztolicsnaja, az orosz mester élezése után hasonló élezési nyomot mutat...elkinlódhatott ő is vele... :crazy: ..és most szabályozhatam ujra az olajkövet...az utóbbi napokban egy fél milis horpadást koptattam bele...

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #186 Dátum: 2010. Szeptember 24. - 16:38:16 »
Jaj, én is az oldalsó "hasra" gondoltam...   :)
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #187 Dátum: 2010. Szeptember 26. - 22:01:09 »

A ma délutánom a roppant tudományos borotvakés fenés jegyében telt.

Már régen volt a kezemben a Monopol késem. Mivel lehetőségem volt rá, megnéztem az élszalagot mikroszkóppal. Kicsit megijedtem, mert az élszalagon jó kis kráterek voltak, így aztán gondoltam egy nagyot és neki álltam megfenni a DMT extra fine-tól felfelé úgy, hogy minden lépcsőfoknál ellenőriztem az eredményt mikroszkóppal. Az extra fine a maga 9 mikronjával durván szedi az anyagot, így egy 20-20 húzás után már krátereknek nyoma sem volt. Aztán jött a DMT extra-extra fine , ami rontott a helyzeten ( erre van ötletem miért  >:() így aztán a 3 mikront, gyémánt pasztás balsafán csináltam meg. Majd jött sorban a 2/0,5/0,25 mikronos gyémánt pasztás balsafa. Jól nyomon követhető volt az élszalag pozitív alakulása. ( a 0.5 és a 0.25 között én már nem láttam különbséget, talán nagyobb nagyításban kijönne....) Végül natúr pamut heveder, és a longball féle bőr következett.

Érdekes, mert ezt a kés már járt a pasztás balsafákon, de úgy látszik a kis gödröcskéket az nem tudta kivenni.

Most forralom a vizet, aztán megyek és lehántolom vele magam.....

Reofil

u.i.: erősen gondolkodóba estem, hogy a gyémántos tapasztalataimat csokorba szedve a köz elé tárom ...remélem lesz rá időm a jövő héten  

after shave u.i.: a komfort élmény kiváló, de ez a kés, ezt eddig is tudta.... gondolkodtam a kis gödröcskék eredetét illetően, és bizony egy okot tudok elképzelni : fürdőszobai tárolás + régen nem használt kés....  ötlet ??
« Utoljára szerkesztve: 2010. Szeptember 26. - 23:15:21 írta Salmo »
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető Bubba

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 283
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #188 Dátum: 2010. Szeptember 26. - 23:10:22 »

Teljesen véletlenül egymás mellé került a Flasi által regrindelt Geneva késem és egy merkur DE penge.
Meglepődtem amikor összeragadtak. A kés a közepe kevésbé, a vége erőteljesen mágneses.
Előtte tuti nem volt az. Gondoltam mágnesasztalra (csak feltételezés, hisz nem láttam).
Kérdésem, hasonló tapasztalat valakinél? Flasi kirándulósok előnyben.
Jelenleg csak bőrözöm, de arra gondoltam, hogy fenésnél szépen rajta maradnak a levált mikronos szemcsék.
Szerintem nem tenne jót a késnek.   ???
Várom a véleményeket, tapasztalatokat, tippeket. 

Bubba

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #189 Dátum: 2010. Szeptember 26. - 23:20:52 »
Borotvatalira hozok demagnetizálót, ha szeretnéd.

(Ja, hogy mikor is lesz a tali?  :crazy:)

Nem elérhető Bubba

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 283
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #190 Dátum: 2010. Szeptember 26. - 23:29:23 »

Előre is köszi.
Nagyon remélem , hogy odaérek.  :borz2:

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #191 Dátum: 2010. Szeptember 27. - 00:19:06 »
Volna egy tippem arra hogy a DMT EE-t nem járattad be ;) Fogj valami lapos fémet, fél óra csiszatolás kis rányomással, és jobb lesz a köved mint valaha. Látni is fogod a fém polírján hogy mikor kell abbahagynod. Majdnem tükörnek kell lennie.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #192 Dátum: 2010. Szeptember 27. - 00:34:15 »

Szia Sanyi !

A jelenség olyan, hogy a DMT EE felülete, ha kézzel megsimítom, nagyon finom, de amint ráteszem a kést és meghúzom, azt érzem, mintha a valami durva felületen húznám, néha még mintha meg is akadna.....  Valószínűleg a 3 mikronos monokristályos gyémánt szemcsék ott vannak a felületen, csak a felület mintha egy kicsit "rücskös" lenne ???

Kicsit félek a fém felületen történő félórás csiszatolástól, mert szerintem nem csak a rücskök, hanem a szinterezett gyémánt szemcsék is mennének a levesbe... szerinted ????   Mondjuk rontani már nem tud ezen a helyzeten.....


Salmo
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #193 Dátum: 2010. Szeptember 27. - 00:40:02 »

Előre is köszi.
Nagyon remélem , hogy odaérek.  :borz2:

Vigyázz Ati !

Én egyszer láttam Edrose-t demagnetizálni, egy zivatar felhőt, durva volt nagyon..... még a víz is forrt körülötte  :crazy:  :crazy:


Salmo
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #194 Dátum: 2010. Szeptember 27. - 00:54:05 »
Az égvilágon semmi baja nem lesz tőle, erre tervezték a fenőköveket! :) A fém saját súlya elég hozzá. Eddig mindenki erre a jelenségre panaszkodott a DMT8EE-vel kapcsolatban, és egy kis fémes csiszatolás után mindenkinek megoldódott. Csak szép lazán, az eddig olvasottak alapján 10-30 perc közötti idő az amíg rendesen "betöröd". Utána sokkal finomabb lesz mint a 9 micronos.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici