Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 359979 alkalommal)

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #45 Dátum: 2010. Április 13. - 21:28:21 »
Nekem 17mm magas a késem...most nem fotóznám le.Hidd csak el :D Nézd meg a felújítás topikban milyen szép lett :D és igen itt-ott rozsdás volt... 17/3,175=5,354 tehát valamivel nagyobb mint 5/8...(Ed-től tanultam,hogy hogy kell számolni a kések méretét,de szerintem is ez a helyes)

Megborotválkoztam vele úgy ahogy,persze mint írtam nem végig,lent DE-vel csináltam...ezért szeretném ha jobb lenne.

morphin, igazad van! tényleg 17-es, nem tudom mit mértem a múltkor. én 14-esnek mértem ... Meg összehasonlítva a Wacker-emmel, ami 6/8-os, nem gondoltam volna, hogy ilyen kicsi a különbség számokban. A Wacker egy óriásnak látszik mellette.

Nem elérhető morphin

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 428
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #46 Dátum: 2010. Április 13. - 21:32:28 »
Függ a nyéltől is...optikai csalódás stb.A 6/8 is kb. 19-20 mm szval számokban tényleg nem sok...

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #47 Dátum: 2010. Április 13. - 23:34:18 »
Meg összehasonlítva a Wacker-emmel, ami 6/8-os, nem gondoltam volna, hogy ilyen kicsi a különbség számokban. A Wacker egy óriásnak látszik mellette.

Nem lehet, hogy a Wacker igazából nagyobb, mint 6/8?
Az én Wackeremet régebben 7/8-nak árulták, de valójában nagyobb, és most már 15/16-ként van az oldalukon.

Ha nincs akkor a köszörűsömet megkérdezem mennyire ért ezekhez,illetve szokott-e csinálni borotvakéseket is...

Én múltkor Székesfehérváron sétáltam, és megláttam egy műköszörűs kirakatában pár gyönyörű borotvakést. Másnap be is mentem, hogy kicsit beszélgessek vele a borotvakésekről, élezésről. Az ürge az első percben kioktatott, hogy én semmit nem tudok az élezésről (ami lehet, hogy igaz is :)), és a borotvákat nem is fenni kell, hanem köszörülni. Próbaképpen szívesen ott hagytam volna nála egy borotvát, hogy mit tud kihozni belőle, de sajnos csak a következő hétre tudta volna vállalni, én meg jöttem haza.
Szóval kíváncsi lennék, hogy egy valóban hozzáértő mester milyen élt tudna varázsolni egy borotvakésre, de azért nekem továbbra is elég bizarr egy borotvának köszörűvel nekiesni...  ???

Morphin, ha közelebbi megoldást nem találsz, én szívesen segítek az élezésben (garanciát nem vállalok :)), csak elég ritkán járok Budapesten...

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #48 Dátum: 2010. Április 13. - 23:46:30 »
Nem lehet, hogy a Wacker igazából nagyobb, mint 6/8?
Az én Wackeremet régebben 7/8-nak árulták, de valójában nagyobb, és most már 15/16-ként van az oldalukon.

Jogos az észrevétel, kereken 20 mm-es. tehát picit túlméretes, de még nem éri el a 13/16-ost.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Április 14. - 09:30:29 írta nemo »

Nem elérhető morphin

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 428
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #49 Dátum: 2010. Április 14. - 09:25:21 »
Gorila-
Köszönöm az ajánlatot...nekem teljesen mindegy,akár időhatár nélküli vállalással is.Fizetem a postát is oda-vissza...csak értő kezekbe kerüljenek a kések.

A köszörűsömet pedig már kitárgyaltuk valamelyik topikban...ő egy késes"dinasztiából" származik ha lehet ezt mondani...dédapja,nagyapja,apja is késes(köszörűs) volt már...több mint 150 éve ott vannak a váci utcában(műköszörűs mester-a szakma neve most nézem az ügyfélkártyámon).Persze ez még semmitmondó is lehetne(mondjuk kinek  :-\ ),de én azért bízok benne,hogy nem esne neki köszörűvel,ha nem mondanám neki, hogy ezt kövön kell élezni...

Akkor kereshetlek téged,ha mindkét késem olyan állapotban van,hogy küldhetem? Ha pedig nem jársz Pest környékén akkor postával elküldeném...
Üdv. ;)

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #50 Dátum: 2010. Április 14. - 09:37:18 »
A köszörűsömet pedig már kitárgyaltuk valamelyik topikban...ő egy késes"dinasztiából" származik ha lehet ezt mondani...dédapja,nagyapja,apja is késes(köszörűs) volt már...több mint 150 éve ott vannak a váci utcában(műköszörűs mester-a szakma neve most nézem az ügyfélkártyámon).Persze ez még semmitmondó is lehetne(mondjuk kinek  :-\ ),de én azért bízok benne,hogy nem esne neki köszörűvel,ha nem mondanám neki, hogy ezt kövön kell élezni...

Ha találkozol vele, akkor azért kérdezz már rá erre a borotvakés köszörülés/fenés témára... Kíváncsi vagyok, mit mond.

Akkor kereshetlek téged,ha mindkét késem olyan állapotban van,hogy küldhetem? Ha pedig nem jársz Pest környékén akkor postával elküldeném...

Persze, nyugodtan!

Nem elérhető morphin

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 428
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #51 Dátum: 2010. Április 14. - 09:49:55 »
Tervezem,hogy most délelőtt suli előtt bemegyek hozzá...aztán vagy lesz időm vagy nem  ;) de ami késik, nem múlik...

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #52 Dátum: 2010. Április 14. - 11:40:44 »

Szóval kíváncsi lennék, hogy egy valóban hozzáértő mester milyen élt tudna varázsolni egy borotvakésre, de azért nekem továbbra is elég bizarr egy borotvának köszörűvel nekiesni...  ???


Én nemrég vettem egy Bengall kést - nyeletlenül - és ezt egy elég neves borotvakészítô mester, Butch Harner köszörülte át vagyis kapott tôle egy regrindet. Nagyon szép wedgésre sikerült neki újraköszörülni, szinte újnak néz ki. No, de a shave readyt már tôlem kell, hogy megkapja. ...és az már kôvel, meg bôrrel lesz  ;)
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #53 Dátum: 2010. Április 14. - 12:07:19 »
Én nemrég vettem egy Bengall kést - nyeletlenül - és ezt egy elég neves borotvakészítô mester, Butch Harner köszörülte át vagyis kapott tôle egy regrindet. Nagyon szép wedgésre sikerült neki újraköszörülni, szinte újnak néz ki. No, de a shave readyt már tôlem kell, hogy megkapja. ...és az már kôvel, meg bôrrel lesz  ;)

Na OK, a penge-keresztmetszet kialakítás az nyilván nem történhet máshogy, mint köszörüléssel, ezt nem is vitatom.
De egy él "frissítés" köszörűvel, az nekem továbbra is vad... :) Persze ettől még nem kizárt, hogy egy jó kezű mester így csinálja, és az eredmény is kiváló.

Nem elérhető morphin

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 428
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #54 Dátum: 2010. Április 14. - 17:27:10 »
Szerintem nem mondta senki sem,hogy köszörűvel kéne a késekhez hozzányúlni...

Amúgy elmaradt ma a suli gyakorlatom,ettől felbuzdulva elmentem a belvárosba.Bementem a köszörűshöz is,és megkérdeztem mi hogy van.Természetesen kövön fennek,kicsit drágább emiatt mint egy sima kés élezés,de ezt konkrétan nem mondta meg,mert függ a b.kés állapotától.(ha jól emlékszem 4-5követ mondott,amin csinálják,egyre finomabbak gondolom...)

Ha már írok a körutamról akkor itt említem meg a bőrdíszművest is.Bementem hozzá,de ő nem tud szíjat csinálni nekem (illetve szerintem nem is akart most ilyesmivel foglalkozni) ,de adott egy névjegyet...Bagaria a neve a cégnek ;) Cipő,ruha etc bőr alapanyagokat árulnak.A bőrdíszműves azt mondta nekem,hogy valami gépszíjat vagy mit keressek az jó lesz fenésre(vastag,és olyan a felülete amit mutattam)...vannak lehulló darabok is,amiket oda-,eladnak.Szval benézek valamelyik nap asszem...ha valakit még érdekel írjon,és leírom a pontos címet. 8)

Jah a késesnél vannak felújított és NOS darabok is(Németo.-ból hozták nemrég a NOS darabokat).Láttam egy 8/8-os Monopol-t(33ezer HUF)...tyííí hogy az mekkora egy disznó volt.Akkor Gotta meg Knot punkt vagy mi volt a neve,meg még volt egy pár márka,de mindet nem néztem meg.Szépek nahh.

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #55 Dátum: 2010. Április 14. - 17:34:53 »
Szerintem nem mondta senki sem,hogy köszörűvel kéne a késekhez hozzányúlni...

Ezt írtam tegnap, hogy nekem konkrétan ezt mondta egy műköszörűs. Ezért voltam kíváncsi, hogy mit mond a te embered.

Nem elérhető kheiron

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 33
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #56 Dátum: 2010. Április 19. - 23:38:56 »
A minap sikerült valami módon egy épp csak szabad szemmel látható kis csorbát ütnöm a borotvám élén, szinte csak ráeső fényben látszott.

Nekem nincs szép lapos kövem, így elővettem a jól bevált ikeás kerámiaélezőt, azzal kés módjára finoman élezgettem néhány percig, majd pasztás és sima szíjon fejeztem be a munkát. Ránézésre teljesen jól sikerült. :-)

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #57 Dátum: 2010. Április 20. - 07:11:11 »
Nekem nincs szép lapos kövem, így elővettem a jól bevált ikeás kerámiaélezőt, azzal kés módjára finoman élezgettem néhány percig, majd pasztás és sima szíjon fejeztem be a munkát. Ránézésre teljesen jól sikerült. :-)

Merész vállalkozás volt! Az igazi teszt azért majd a borotválkozás lesz!

Remélem sikerült, de ezzel együtt is szeretnék mindenkit óvni attól, hogy ezen felbuzdulva sima késélezővel nekiessen a borotvájának!
Sokkal nagyobb az esélye az él tönkretételének, mint a sikeres végeredménynek!

Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #58 Dátum: 2010. Április 21. - 20:34:07 »
A sokat próbáltaktól kérdezném: mennyi lehúzás vagy idö kell kb. egy 1000-es kövön egy új élvonal kialakításához? Csak viszonyítás képpen érdekelne, hogy tudjam, nem jól csinálok valamit, vagy tényleg sokáig tart ... elözö esetben türelmesen csinálom tovább  :D (Az SFK élét állítottam egyenesbe).

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #59 Dátum: 2010. Április 21. - 23:26:43 »
Ezt nem nagyon lehet megmondani, borotva és kő válogatja. Ha nem kell sokat leszedni belőle, és/vagy gyorsan dolgozik a kő, akkor 10-20 bőven elég, de ez lehet akár ennek többszöröse is. Én a körmös tesztet használom ennek a megállapítására hogy mikor jó, nekem bevált.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici