Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 360525 alkalommal)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #105 Dátum: 2010. Június 02. - 16:17:45 »
Krómoxiddal soha nem fogsz második élszalagot kialakítani, abban biztos vagyok :) Mellesleg ha jól bőrözöl akkor nem is szabad, pont ugyanolyan szögben kell érnie mint a kőnek. Amúgy a profik azt mondják hogy a legjobb kövekkel lehet a lehető legjobb élt elérni, és nem a pasztákkal.

"  Pastes vs hones

Now many will say hones give the ultimate edge and we do agree. For those who can use them well. Not everyone masters hones, not everyone wants to. For many choose to use pastes 90% of the time and either hone occasionally or send the razor out to have it professionally honed. Many use both approaches. The initial bevel is set with stones and pastes are used to keep that edge going for 6 months or a year before a hone is used again. "

SRP wikiből kimásolva.

http://www.straightrazorplace.com/srpwiki/index.php/What_hone%28s%29,_paste%28s%29,_or_spray%28s%29_do_I_need%3F
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #106 Dátum: 2010. Június 02. - 16:20:20 »
Krómoxiddal soha nem fogsz második élszalagot kialakítani, ...

önmagában nem is. kö után értettem.

a legjobb kövekkel lehet a lehető legjobb élt elérni,

ez meg megint olyan, kinek mi a legjobb kö ...

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #107 Dátum: 2010. Június 02. - 16:21:35 »
Krómoxiddal soha nem fogsz második élszalagot kialakítani, ...

önmagában nem is. kö után értettem.

Kő után se. 0.5 micron szinte semmit nem szed le, és nem is szabad neki ha jól csinálod.

Az olyan földi halandóknak persze akiknek nincs pénze Nakayama Maruichi Asagi és hasonló kövekre, nekünk minden élt javít a krómoxidos finis :)

1-2 kő ami pályázik a legjobb finiselő kőre: a legfinomabb japánok, Shapton 30k, Escher, stb. Sok van, és piszok drága mind.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Június 02. - 16:29:17 írta jenessanyi »
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #108 Dátum: 2010. Június 02. - 17:21:14 »
...fonti, te használsz minden köves fenés után pasztát?

Mióta megvan a pasztás balsafám, igen.  ...de csak kevés húzás és úgy mint a bőrön.
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #109 Dátum: 2010. Június 08. - 07:21:22 »
Lynn mester élezési bemutatója:

http://www.youtube.com/watch?v=snHgx37bANY&feature=PlayList&p=46E32772A3AEC0A5&playnext=1&playnext_from=PL&index=61
Nézegetem-nézegetem....
Készülök  :borz2:
Kérdés: ezek a apró körzések miért jók? "több" anyagot választ le, v a kő kopásának jobb így?
A másik: "olvasgattam" (ha tudnék angolul) a honing pyramidot. ezt leírná vki nekem egypár szóban? Sejtem, h mi a lényeg, de azért biztos ami biztos  ;D köszi
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #110 Dátum: 2010. Június 08. - 07:55:41 »
A másik: "olvasgattam" (ha tudnék angolul) a honing pyramidot. ezt leírná vki nekem egypár szóban? Sejtem, h mi a lényeg, de azért biztos ami biztos  ;D köszi

Ezt a technikát a Norton 4k/8k kombóra találták ki. A lényege végülis az, hogy felváltva élezel a 4000-es és 8000-es oldalakon, tehát a 8000-es oldalról is vissza-visszatérsz a 4000-esre, persze egyre kevesebbszer. Tehát ahogy haladsz előre a fenésben, a 4000-es oldalon történő húzások száma egyre kevesebb, a 8000-es oldalon pedig egyre több.
Van pár konkrét számsorozat, amik beváltak, ezeket most nem tudom fejből, de biztos le vannak írva az SRP wikin: http://www.straightrazorplace.com/srpwiki/index.php/Pyramid_honing_guide

Pl.:
Strokes on Norton 4k     Strokes on Norton 8k
25    25
20    20
15    15
10    10
5    5
3    3
1    3
1    5

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #111 Dátum: 2010. Június 08. - 07:57:41 »
Igen ezt néztem én is. Ez akkor kb jó lesz majd a 5000K 8000K kövekre is, amit a lengyel sráctól vettünk?
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #112 Dátum: 2010. Június 08. - 08:00:13 »
Igen ezt néztem én is. Ez akkor kb jó lesz majd a 5000K 8000K kövekre is, amit a lengyel sráctól vettünk?

Hát ez jó kérdés... Az elv nyilván ugyanaz, de a fenések optimális száma azért biztos más lesz, mivel ezeket a Nortonra kísérletezték ki.

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #113 Dátum: 2010. Június 08. - 08:38:54 »
Szerintem túl sok különbség nem lesz a kettő között, az arányok kb ugyanazok lesznek. Attól függően hogy ezek a kövek mennyire gyorsak, attól függően fog változni hogy a piramisban hol kezdesz. Ergo 25/25 húzással, vagy 15/15-el, attól függ milyen állapotban van a borotva, és persze maga a borotva is befolyásolja hogy hol kezded. Szerintem tökéletesen fog menni vele a piramismódszer, csak rá kell majd érezni arra is. Mint minden másra :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #114 Dátum: 2010. Június 08. - 08:44:54 »
Szerintem túl sok különbség nem lesz a kettő között, az arányok kb ugyanazok lesznek. Attól függően hogy ezek a kövek mennyire gyorsak, attól függően fog változni hogy a piramisban hol kezdesz. Ergo 25/25 húzással, vagy 15/15-el, attól függ milyen állapotban van a borotva, és persze maga a borotva is befolyásolja hogy hol kezded. Szerintem tökéletesen fog menni vele a piramismódszer, csak rá kell majd érezni arra is. Mint minden másra :)
:borz2: pü ment  ;D
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #115 Dátum: 2010. Június 08. - 13:17:18 »
Lynn mester élezési bemutatója:

http://www.youtube.com/watch?v=snHgx37bANY&feature=PlayList&p=46E32772A3AEC0A5&playnext=1&playnext_from=PL&index=61
Nézegetem-nézegetem....
Készülök  :borz2:
Kérdés: ezek a apró körzések miért jók? "több" anyagot választ le, v a kő kopásának jobb így?
A másik: "olvasgattam" (ha tudnék angolul) a honing pyramidot. ezt leírná vki nekem egypár szóban? Sejtem, h mi a lényeg, de azért biztos ami biztos  ;D köszi


A Körözéshez: Igen, ez egyfajta módszer, kicsit több anyagot választ le, általában élszalag kialakításához, nagyoló melókhoz használatos. Ha már a vége felé jársz az él elkészítésének (tehát az élszalagod megvan, csak az "élezés" van hátra, akkor az elején mindenképp érdemes a sima, egyenes, esetleg az X "húzásokat" alkalmazni.)

Honing pyramid: Sok verzió van, az alább említett egy durvább, tehát életlenebb késhez javallott.
Illetve azt is számold bele, hogy neked még ott lesz a kínai 12K-s kő!
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #116 Dátum: 2010. Június 08. - 13:19:59 »
puff a 12K-re nem gondoltam...
Tudsz nekem írni egyet, ami 5/8/12-re van? olyat nem találtam...
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #117 Dátum: 2010. Június 08. - 13:40:35 »
Nem, mert nincs!

Azért írtam, hogy tartsd szem előtt!

A nálam is okosabbak úgy szokják csinálni, hogy végigmennek egy piramison a Nortonon (vagy hasonló szemcseméretű köveken), majd utána a kínaival pár "kör". Ez kb. úgy néz ki, hogy amikor a kínaira rátérnek, akkor kb. 10-20 húzás (1 húzás az egy oda-vissza!!!) iszappal ( mindegyik kínaihoz van egy kis "iszapoló kő"), majd lemossák az iszapot, és mennek ismét kb.10-20 kört tiszt vízzel!

Az, hogy melyik késsel mennyit kell a kínain dolgozni tapasztalat kérdése, ezért jó kő, mert lassan dolgozik, nem tudod "túlélezni" rajta a kést!
Érdemes néhány körönként megnézni az élt, amikor már látod, hogy jó, akkor még pár kör, és kész!

Én azt javaslom,hogy az elején próbálgasd, hogy melyik kővel milyen "finomra" tudsz élezni! Értsd: Fogod az 5K-t, csinálsz vele mondjuk 10 kört. Megnézed milyen az éle (pl.: köröm teszt) Csinálsz még 10 kört, megint teszt. Ha már érzed, hogy nem változik az él, akkor mész a 8k-ra. Ezzel is csinálsz 10 kört, leteszteled (itt már nem köröm teszttel,hanem pl. alkar teszt, vagy hajszál teszt). Megint 10 kör, teszt....

Ha így nagyjából tudod, hogy melyik kőnek hol a határa, akkor csinálhatsz piramist. Ezután fogsz egy pasztás szíjat, lefened, majd sima bőrön is lefened, és borotválkozol. Ha jó lett az éle, nyertél. Ha nem, újra piramis, fenés. Borotválkozás. 

Amikor már tudod, hogy a kerámiák milyen élet tudnak csinálni, elkezdhetsz játszani a 12K-s kínaival. akár úgy is, hogy először a kínai után sima bőrös fenés, és borotválkozás.

Nem muszáj így csinálni, csak ezzel könnyedén ki tudod ismerni  a köveket, és egy pár alkalom után már tudni fogod, hogy kb. hol vannak a határai az adott kőnek. Persze, ha van gyakorlatod pl. kés élezésben, akkor könnyebb dolgod van, mert tudod mire kell figyelni.

Még egy gondolat: A fent leírtak egy olyan borotvára érvényesek, aminek az élszalagja hibátlan (nincsenek benne kipattogások, hullám, stb.), és lehetőleg van egy kialakított élszalag rajta. Ha nincs élszalag az sem gond, csak akkor több meló lesz vele az 5k-s kövön.
 
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #118 Dátum: 2010. Június 08. - 14:21:47 »
köszönöm a jótanácsokat!

Hasznos olvasmány  :borotva:
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #119 Dátum: 2010. Június 08. - 19:45:09 »
mry- Ha kapnánk elméleti magyarázatot, hogy a piramis fenésnek mi a mélyebb technikai lényege annak nagyon örülnénk szerintem, mivel én nagyjából el tudom képzelni, hogy milyen fogazott élet kapunk, ha ezt a módszert választjuk. De ettől miért lesz jobb élmény maga a borotválkozás?

Az elképzelésemben a penge vágófelületét növeljük meg ezzel a módszerrel ( mikroszkópikus szinten ) ezáltal bizonyos mozdulatoknál ( pl. kaszáló) könnyebb a művelet. Azonban pl. milyen hatással van ez az éltartásra, vagy az egyéb titkos összetevőkre? Nem kopik el gyorsabban a szuperül kialakított él? Van vkinek tapasztalata ilyen szinten?

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici