Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 360598 alkalommal)

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #90 Dátum: 2010. Május 04. - 22:58:22 »
2. a "vastag" élszalag egyik oka lehet, hogy túl nagy nyomást használsz élezésnél! (épp csak a borotva súlya, vagy még annyi sem kell!!!)

most gondoltam utána, mennyire igazad van!! ha nyomom, elhajlik a penge, jobban felfekszik, kiszélesedik az élvonal. a francba... de hogy lehet másképp megoldani, ha a késben van egy kis kanyar, mint ebben is?

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #91 Dátum: 2010. Május 04. - 23:44:21 »
Attól függ milyen van benne. Vagy billegeted húzás vagy tolás közben, vagy ha hasa van, akkor az élrészt csak ott nyomod meg, és csak nagyon enyhén, pont hogy leérjen a kőre. Keress rá a rolling x stroke-ra és akkor megérted :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #92 Dátum: 2010. Május 05. - 07:33:38 »
Nemo, valahova linkeltem az srp-ről egy 12 részes videó sorozatot kifejezetten az élezésről, sajnos most nem ugrik be, hogy hova, de az srp wiki részében megtalálod, abban valahol a vége felé 9-10. rész környékén van szó hajlott pengék (warped blade) élezéséről. Nagyon hasznos, érdemes megnézni!

Ami a nyomás-gyorsaság kérdését illeti, sajnos nem áll fenn ilyen összefüggés! Az élezés nagyon "pepecs" meló, szépen lassan, komótosan, inkább többször meg-megállva (főleg az elején!), a pengét ellenőrizve kell csinálni, soha nem szabad sietni vele! Ha nem megy, inkább tedd félre a kést, és másnap kezd újra! (Olvastam olyan srácról, akinek több száz élezés van a háta mögött, mégis sikerült egy olyan kést kifognia, amit egy héten keresztül, minden nap kb. 1 órán keresztül élezett, mire jó lett!)

Az ilyen hosszas élezések főleg akkor állnak fenn, ha a penge előtte nagyon életlen volt, vagy mondjuk csiszoltad/políroztad és "elmúlt" róla az élszalag.
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #93 Dátum: 2010. Május 05. - 09:10:35 »
Nemo, valahova linkeltem az srp-ről egy 12 részes videó sorozatot kifejezetten az élezésről, sajnos most nem ugrik be, hogy hova, de az srp wiki részében megtalálod, abban valahol a vége felé 9-10. rész környékén van szó hajlott pengék (warped blade) élezéséről. Nagyon hasznos, érdemes megnézni!

Az ilyen hosszas élezések főleg akkor állnak fenn, ha a penge előtte nagyon életlen volt, vagy mondjuk csiszoltad/políroztad és "elmúlt" róla az élszalag.

mry, köszi, az a sorozat megvan, még akkor elmentettem amikor linkelted. Remélem elég amit majd látok, mert az angol nem megy.

Az élszalag valóban "elmúlt" róla, mert csiszolópapírral egyenesre csiszoltam, tehát újat kellett kialakítani. Most már ezt is tudom, hogy ez ennyire hosszadalmas, így legközelebb türelmesebb leszek. Ezt folytatnom kell, mert a hajpróbát nem állja ki, csak nem tudom, lecsiszoljam-e megint, vagy egyszerüen folytassam innét...

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #94 Dátum: 2010. Május 05. - 09:16:55 »
Ezt folytatnom kell, mert a hajpróbát nem állja ki, csak nem tudom, lecsiszoljam-e megint, vagy egyszerüen folytassam innét...

Szerintem nehogy lecsiszold... Nyugodtan folytasd innét, élszalagod már van, csak a finomhangolás még nem tökéletes. Ha ráérzel, akkor lehet, hogy a megfelelő kővel már fél óra alatt tökéletes lesz.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #95 Dátum: 2010. Május 05. - 09:22:44 »
Csatlakozom Gorila-hoz, nem érdemes az élszalagot újra kialakítani.

Szépen lassan, finoman élezgesd, meglesz az!

Ami a videókat illeti, sok hasznos infó van benne, amit elmondanak, nem mindent látni rajta, majd ha lesz egy kis időm megnézem újra, és nagyjából leírom, hogy mi hangzik el!  ;)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #96 Dátum: 2010. Május 05. - 11:28:22 »
Használj filcet, sokat segít meglátni hogy jól csinálod-e.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #97 Dátum: 2010. Május 05. - 11:33:21 »
Köszi mindenkinek. Filccel csináltam, láttam is szépen hogy hol ér hozzá, és hol nem. Mint mondtam, középen tudtam rányomni, ahol nem ért hozzá, de a másik oldalról emelni kellett volna, hogy ne nyomódjon annyira rá, és azt nem tudtam megoldani. ezért lett hasas. este megnézem a videókat, hátha látom benen a megoldást.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #98 Dátum: 2010. Május 24. - 16:04:53 »
Ronin pengetárs hívta fel a figyelmem erre a linkre. Szerintem kicsit kevés infót írt le a képek készítője a kés élezéséről/fenéséről (gyak. semmit, csak hogy élezve/fenve lettek)! Olvastam/ láttam képeket már a témában, nagyon sokat számít, hogy mi használnak élezéshez/fenéshez, ha valaki szeretne még képeket látni ilyesmiről, az SRP-n, és a Nassrasuron is vannak ilyen képek!
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #99 Dátum: 2010. Május 24. - 20:28:06 »
Ronin pengetárs hívta fel a figyelmem erre a linkre. Szerintem kicsit kevés infót írt le a képek készítője a kés élezéséről/fenéséről (gyak. semmit, csak hogy élezve/fenve lettek)! Olvastam/ láttam képeket már a témában, nagyon sokat számít, hogy mi használnak élezéshez/fenéshez, ha valaki szeretne még képeket látni ilyesmiről, az SRP-n, és a Nassrasuron is vannak ilyen képek!

Ezen a fenti linken a Dorco DE le van nyúzva... nem így néz ki normálisan még egy Dorco penge sem! Selejt, hibás, vagy harcedzett...

Nem elérhető ronin

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 20
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #100 Dátum: 2010. Május 25. - 10:47:04 »
Ezen a fenti linken a Dorco DE le van nyúzva... nem így néz ki normálisan még egy Dorco penge sem! Selejt, hibás, vagy harcedzett...

Talán hibás, esetleg selejt, azt viszont kétlem, hogy Robert Williams egy használt pengét hasonlított volna össze egy tökéletesre fent késsel.

Nem elérhető vidak

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 910
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #101 Dátum: 2010. Május 25. - 11:37:48 »
Penge: Történhet ilyen attól hogy leteszik valahova a pengét és sérül a bevonat? valamilyen keményebb por/homokszemcse az asztalon esetleg  ???

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #102 Dátum: 2010. Május 25. - 11:47:13 »
Penge: az a Dorco nagyon nincs lenyúzva. Én 120-as nagyitású mikroszkóppal nézegetek pengéket és késeket. Ha tudnád, hogy néz ki némelyik!

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #103 Dátum: 2010. Május 25. - 13:07:50 »

Én erre a képre mondom, hogy 'rosszindulatú'.  ;D http://wetshavingworld.com/forums/attachment.php?s=194714936076f781b966532c821e618c&attachmentid=43&d=1274568904

A bevonatot 500 szoros nagyításban sem lehet látni, gyanítom, ez gyártás utáni szennyeződés ( szennyeződés, zsír stb. ). Ha mégsem így lenne és maga az él sérült, akkor meg egyértelmű selejt. A kézzel fent él (bármely grit értéknél) egyértelműen mindig krix-krax lesz az ugyanolyan grit értékű, precíz géppel végzett fenéshez képes! 

Persze nem a Dorco-t akarom védeni, nem véletlenül szerintem a középkategória legalja, de azért gyanítom, hogy ez egy kiélezett 'rosszindulatú' fotó. Hasonlatképp, ha alámásznék egy vadi új BMW-nek, a sárlemezéről lekapírgatnám az alapozást, korrozióvédelmet fémig, majd befújnám kis savval, és fotóznék, én is simán állíthatom, hogy a vadi új BMW rozsdásodik!


nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #104 Dátum: 2010. Június 02. - 15:57:13 »
Ha a belga Coticule után egy sajátkészítésű zöldpasztás balsafán párszor áthúzod az már maga a menyország!  ;)

fonti, te használsz minden köves fenés után pasztát? az utóbbi napokban - számomra - új és érdekes információkat olvastam erröl, miközben a helyes kökombinációmat kerestem.
Merthogy állítólag a zöld paszta használatával - melyet csak nagyon nagy odafigyeléssel, mértékkel szabad használni - alakul ki a második élszög a késeken, aminek eredményeként az ember azt a nagyon lágy, "simogató" borotválást éri el. A kövekkel önmagukban is el lehet érni a borotválkozó élességet (ez majdnem olyan mint az "utazó sebességet"  ;D ), de állítólag nem lesz sosem olyan lágy.

Nagyos sok hülyeséget olvastam össze??  ;D

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici